Водата, това богатство, дадено свише

Водата! Толкова сме свикнали с нея, че забравяме колко ценна е тя. Досещаме се, ако кранчетата стоят сухи.

Водата! Толкова сме свикнали с нея, че забравяме колко ценна е тя. Досещаме се, когато налягането в кранчетата бавно започва да спада.

Заредят ли се няколко години суша – усещаме, богатството на Водата. Усещаме и започваме да съжаляваме, че сме го разпилявали дълго време. В момента сме точно в такъв период.

Заредиха се 3 години, в които валежите от дъжд бяха далеч от нормалното, снегове почти не паднаха. На места в България повече от 9 месеца небето беше безоблачно и чисто. Радвахме се на „хубавото“ време, докато не пристигнаха новините за пресъхнали язовири. Къде поради сушата, къде поради незаконно източване и използване на питейна вода за промишлени нужди.

При злоупотреби в големи размери, виновниците лесно се откриват. Това са индустриални или селскостопански предприятия. Източването е продължавало години наред ненаказано. В тези случаи следва административно наказание, глоби и други. Водата, за съжаление, няма как да се върне обратно във водоемите.

Освен тези, доказани злоупотреби с ценния воден ресурс, в ежедневието си всеки от нас – в офиса, в семейството, и лично, пилее водата. Приемаме я като даденост, и се сещаме за нея, само когато я нямаме.
Ето няколко подбрани съвета, които едновременно ще ни дадат възможност да пестим водата и да пазим природата чиста.

Вместо да ползвате за почистване и пране на килими, постелки и други текстилни подови настилки автомивка или химическо чистене, „закарайте“ ги на бара. Барата е специално място на река. Там килими и черги, губери и други постелки, се перат без химични препарати и само от силата на падаща от високо и завихрена вода. Печелите няколко предимства: пестите от покупка на химия и услуга, и сте сред природата. Обикновено на „бара“ човек остава няколко часа. Много семейства използват това време, за да си спретнат пикник. Този начин на пране е щадящ природата. Водата се оттича в реката, и ако не сте използвали перилни препарата, то вие печелите значка „екологично пране“.

Когато приготвяте зимнина и трябва да измиете плодове и зеленчуци водата тече на воля. Един вариант да не се чувствате гузни е да направите импровизирана „чешма“ в градината, ако нямате такава за постоянно. Особено е подходящо за овощна градина. Водата от измиването на зарзавата се оттича към дръвчета, лехи и цветя. Така използвате два пъти една и съща „питейна“ вода.

В ежедневието многократно се сблъскваме с подобно добри и не толкова добри практики. Всеки път, когато посегнете към кранчето се замисляйте: колко души в света ще лиша от чаша чиста питейна вода с това измиване на ръцете.

Още от Блога

Най-добрите Практики за Поддържане на Чистота в Офиса

Най-добрите Практики за Поддържане на Чистота в Офиса

     Поддържането на чистота в офиса е от съществено значение за създаването на продуктивна, здравословна и приятна работна среда. Чистотата не само подобрява физическото здраве на служителите, но и повишава тяхната мотивация и ефективност. Независимо дали става...

Как да поддържаме офиса чист след бизнес мероприятия?

Как да поддържаме офиса чист след бизнес мероприятия?

          Бизнес мероприятията са чудесен начин за изграждане на професионални взаимоотношения, представяне на нови идеи и сплотяване на екипа. Въпреки това, след края на събитието често остава значителен хаос – разпръснати чаши, остатъци...

Основно Почистване на Офиси – Защо е Важно и Как да го Организираме?

Основно Почистване на Офиси – Защо е Важно и Как да го Организираме?

     Основното почистване на офиси е съществена част от поддържането на здравословна и комфортна работна среда. Докато редовното почистване помага за поддържането на чистотата, основното почистване осигурява дълбоко почистване и дезинфекция на всички повърхности и...